تاريخ : چهارشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۸۹

سال 1380، کنسرت کاخ «سعدآباد» شهرام ناظری و «گروه مولوی» در پی کنسرتهای دورِ ایرانِ این برنامه در شهرهای مختلف برگزار شد.

محمد فیروزی، حافظ ناظری، شروین مهاجر، پژهام اخواص و سیاوش ناظری، شهرام ناظری را در اجرای برنامه ای که بخش «نوا» آغازگر آن بود و با آواز «اصفهان» به پایان می رسید، همراهی می کردند. بخش «نوا» را شهرام ناظری آهنگسازی کرده بود و بخش «اصفهان» بر اساس ساخته های مشترک «رضا قاسمی» و شهرام ناظری بود. تنظیم موسیقی هر دو بخش کنسرت را حافظ ناظری انجام داده بود.

 بخش نوا با شعر ناب «زین دو هزاران من و ما» آغاز می شد که با قطعه ی «ایوان مدائن» به آهنگ «شیدا شدم» پیوند می خورد. آواز شهرام ناظری و نوای سازهای محمد فیروزی و حافظ ناظری و شروین مهاجر بود که با سازهای کوبه ای سیاوش ناظری و پژهام اخواص می پیچید و تصنیف های «نمی دانی مگر دردم»، «نهان مکن» و «این قفس چیست» را به جان عاشقان می رساند. در بخش اصفهان تصنیفهای «سلسله ی موی دوست»، «عشق تو را به سر برم»، «آب حیات عشق» در میان آوازها حس و حال کاملا دیگرگونی را برای شنوندگان زنده می کرد. کنسرت با تصنیف «قفل زندان» و درخواستی های مردم به پایان می رسید. در کنسرت در شهرهای دیگر نیز بخشهای دیگری اجرا شد، مثلا در کنسرت شیراز- که آغازگر تور بزرگ شهرام ناظری و گروه مولوی بود – یک بخش نیز برای موسیقی کردی در نظر گرفته شده بود که آهنگ «دردِه تَه لیم» و «اِه مشُو میوانِم» در کنار «کایوکی» و «وارانه» اجرا شدند. این برنامه در «باغ غدیر» اصفهان، رشت، قزوین، تبریز، کرمانشاه و .... اجرا شد که استقبال چشمگیری را در پی داشت. کنسرت سعدآباد در حالی انجام شد که حتی بلیتهای تقلبی بسیاری به فروش رسیده بود و شهرام ناظری برای این گروه از تماشاچیان قول اجرای کنسرت مجانی را داد.

سرمست از کنسرت سعدآباد بازمی گشتیم که همه از دوربین های فیلمبرداری دور صحنه صحبت می کردند و اینکه بالاخره اثری تصویری از استاد شهرام ناظری در دسترس دوستداران ایشان قرار خواهد گرفت. خبر از ضبط کنسرت با 9 دوربین در روزنامه ی همشهری بود و انتشار ان در آینده ی نزدیک. چشم به راه ماندیم و خبری نشد. سال 1382 کنسرت شهرام ناظری در تالار وزارت کشور برگزار شد و به گفته ی روزنامه ی همشهری «قفل تالار شکست». خبر از انتشار سی دی صوتی و دی وی دی و سی دی تصویری کنسرت سعدآباد بود. سخنان پیش از برنامه ی شهرام ناظری نیز گلایه ای بود از انتشار فیلمهای قاچاقی کنسرت تصویری تبریز و اینکه مردم نبایند خریداری کنند. صحبت این بزرگوار از ضبط این اثر به شکل حرفه ای  به صورت میز استودیویی و میکس چندین کنسرت توسط شرکت «تصویران» حکایت داشت. فرمهایی جهت ثبت نام این «دی وی دی» را در بین دو بخش کنسرت پر کردیم و به مسوولان شرکت تصویران تحویل دادیم. وی سایت این شرکت اخبار را دنبال کردیم و خبری نشد. سال بعد در آستانه ی کنسرت «گروه عارف»، 15 دقیقه وی سی دی از میکس چندین کنسرت تور رومی – سعدآباد، شیراز، سالن میلاد و ... – را از شرکت «حافظ مهر» هدیه گرفتیم.  تاریخ انتشار اثر نیز بهمن ماه همان سال اعلام شده بود، البته در جلد مقوایی زیبای سی دی قابدار و شیکی که هدیه گرفته بودیم. بهمن ماه شد و نیامد. سال بعدی هم خبری نشد. منتظر ماندیم و خبری نشد.

هنوز هم چشم به راهیم. شاید که روزی بیاید. شاید روزی دیگر آثار استاد نیز منتشر شوند.

دو قطعه از همان سی دی اهدایی موسسه حافظ مهر - با کیفیت تصویر و صدای اریجینال - را به دوستان گرامی تقدیم می کنم. قطعه نخست، همان اجرای زنده ی کاخ سعدآباد تهران از مقدمه نوا «زین دو هزاران من و ما» است که با تصویرهای زیبایی از کاخ پرسپولیس «تخت جمشید» میکس شده است. این ویدیو را از اینجا دانلود نمایید.

قطعه دوم نیز میکس بسیار زیبایی است از کنسرتهای سعدآباد، سالن میلاد، شیراز و میز استودیویی، که در آن آهنگ زیبای «نمی دانی مگر دردم» به تصویر کشیده می شود. این قطعه را از اینجا دانلود نمایید. شایان ذکر است که فرمت هر دو قطعه ویدیو اِم پی جی می باشد و بدون هیچ مشکلی بر روی انواع دستگاههای سینمای خانگی،  وی سی دی، و دی وی دی پلیر قابل پخش هستند.
ارسال توسط رهام

پیج رنک

دانلود آهنگ